PSB is being developed by Pooya Paridel.
 


 
امروز: 1393/6/11 هجري خورشيدي است.
به وب سايت مديريت توسعه منابع انساني خوش آمديد   ايران ما
لينكهاي مرتبط
اطلاعيه ها
خدمات عمومی و اجتماعی
خدمات تخصصی و نگهداشت
تداركات كالا
سلامت باشيد
تماس با ما معرفي مدير و معاونين پست الكترونيك شركت ملي گاز ايران نقشه وبگاه نمودار سازماني
 مديريت توسعه منابع انساني>خدمات اداري و رفاهي>ايران ما
  ديزين، شمشك و خور

 

 

دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در شمال تهران واقع شده‌است.

پیست اسکی دیزین اولین پیست اسکی در ایران می‌باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت .

رسمیت این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص که شامل نکات فنی مانند، شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی می‌باشد است . دیزین در شمال کوه‌های تهران (منطقه گاجره) و به فاصله ۱۲۳ کیلومتر از مسیر جاده چالوس و ۷۱ کیلومتر از مسیر شمشک واقع شده‌است.

تاریخ نصب اولین دستگاه‌های بالابر در دیزین به سال ۱۳۴۸ می‌باشد که شامل ۳ تله کابین ، ۲ تله سیژ، ۷ تله اسکی بشقابی و ۱ تله اسکی چکشی است.

ارتفاع پائین‌ترین نقطه از سطح دریا ۲۶۵۰ متر و بلندترین نقطه آن ۳۶۰۰ متر می‌باشد.

مدت زمان فصل اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان درایران فراهم آورده از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه می‌باشد.

امکانات رفاهی این پیست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل ۲ هتل ،۱۹ کلبه (شاله) و ۵ رستوران است.

پيست‌هاي اسكي

مجموعه های اسکی دیزین ، شمشک و خور زیر مجموعه شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور با مالکیت صد در صد دولتی می باشد. توضیحات هر مجموعه به شرح ذیل است :

 

 


* پیست اسکی شمشک :

 

پيست اسكی شمشك در 57 كيلومتری شمال شرقی تهران در روستای شمشك واقع ميباشد. اين پيست برای اولين بار در سال 1337 مورد بهره برداری قرار گرفت و شامل 2 تله سيژ ، 3 تله اسكی بشقابی و 2 تله اسكی چكشی ميباشد .
پيست اسكی شمشك بعد از پيست اسكی ديزين در شهريور 1375 با تغييرات در شيب ، مسير پيست و تايی آن از طرف فدارسيون جهانی عنوان بين المللی به خود گرفت. امكانات رفاهی اين پيست شامل 2 هتل ، 4 رستوران ميباشد كه در فصل زمستان پذيرای ورزشكاران و طبيعت دوستان است.
ارتفاع بالاترين نقطه اين پيست از سطح دريا 3050 متر و پايين ترين نقطه اين پيست از سطح دريا 2550 متر است .
شمشك در فصل تابستان محل بسيار خوبی برای تفريح و ورزش است. هوای مطلوب اين منطقه همچنين نزديكی آن به شهر بزرگ تهران باعث جلب توجه بسياری از توريستهای داخلی و خارجی گرديده است.

 

* پیست اسکی خور :

 

پیست خور واقع در استان البرز و به فاصله 30 کیلومتری از شهرستان کرج واقع شده است. این پیست در اوایل دهه 1350 شمسی افتتاح گردید.
این پیست دارای یک دستگاه تله اسکی بشقابی ، یک دستگاه برف کوب و یک رستوران می باشد.
چشم انداز زیبا و بکر این پیست ، توجه بازدیدکنندگان را در چهار فصل سال به خود جلب کرده است.

 

* پیست اسکی دیزین :

 

 

پیست ديزين که از سال 1348 افتتاح شده است، در شمال كوههای تهران (منطقه گاجره) و به فاصله 123 كيلومتر از مسير جاده چالوس و 71 كيلومتر از مسير شمشك واقع شده است.
ارتفاع پائين ترين نقطه از سطح دريا 2650 متر و بلندترين نقطه آن 3600 متر ميباشد. امكانات رفاهی اين پيست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل 2 هتل ، ‌19 كلبه و 5 رستوران است.
فعاليت مجموعه ديزين به فصل زمستان محدود نمی شود. در سال 1372 با نظر فدراسيون جهانی اسكی و همكاری متخصصان اين رشته كلنگ احداث پيست اسكی روی چمن دراين منطقه زده شد.
این پیست اولين پيست اسكی در ايران ميباشد كه از طرف فدراسيون جهانی اسكی مورد تائيد برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بين المللی به خود گرفت. رسميت اين پيست وابسته به امكانات ويژه و خاص است كه شامل نكات فنی مانند ، شيب مسير ، طول مسير ، محل برگزاری مسابقات و امكانات رفاهی است.
پیست اسکی دیزین در حال حاضر به جهت اجرای طرح توسعه در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.

تاریخچه پیست دیزین

مجموعه پیست اسکی دیزین در سالهای 1341 و 1342 توسط یک گروه خارجی که به دنبال اکتشاف معدن در بخش البرز مرکزی بودند، به سرپرستی کاظم گیلانپور قهرمان و مربی اسکی وقت، شناسایی شد. این منطقه برای اسکی مناسب تشخیص داده شد و در سال 1343 با یک دستگاه تله اسکی سیار در گردنه دیزین محل تمرین خارج از فصل را برای تیم ملی وقت ایجاد نمودند. بعد از راه اندازی تله سی یژ برقی شمشک با بازدید رئیس فدراسیون اسکی وقت، در سال 1344 از منطقه دیزین و طرح این مورد در هیئت دولت وقت ، این منطقه به عنوان یک مجموعه اسکی تعریف شد وکارهای زیر بنایی آن از جمله احداث جاده از سمت معدن زغال سنگ آرسین آغاز شد.و بالاخره در سال 1346 رسماً عملیات اجرایی آن که شامل نصب یک خط تله سی یژ به طول 2400 متر درقسمت دره تا پارکینگ بالا ، ورود اولین تله کابین به ایران ( تله کابین شاله) هم زمان با ایجاد رستوران شاله و نصب تله اسکی مبتدی و راه اندازی آن بود، شکل گرفت و تا سال 1347 و 1348 به طول انجامید.

پیرو این فعالیتها، نصب تله کابین قله انجام شد و این مجموعه در سال 1351 پایان یافت و این منطقه اسکی برای اسکی بازان آماده شد . ایجاد راه دسترسی از شمشک به پارکینگ بالا درسال1351پایان یافت . توسعه مجموعه درسال 1352با تعویض تله سی یژ دره به تله کابین، نصب تله سی یژقله ،نصب تله اسکی گوزنی و سی چال ،نصب تله اسکی دوپل مایر و مسابقه این مجموعه تا سال 1353 تکمیل گردید. پس از آن در سال 1355 ، نصب تله سی یژ چمن و ساخت رستوران چمن به اتمام رسیده و در سال 6- 1355 تمامی این مجموعه به مرحله بهره برداری رسید. يك خط تله کابین دیگر، جهت چمن (چهارم) وارد به جمع منطقه شد که آن مهم متأسفانه نصب نگردید و در زمان پیروزی انقلاب با رفتن شرکت سازنده (پوما) ، توسعه و ساخت و سازمتوقف شد. درسال 1385 بعد ازگذشت 29 سال ،مجدداً با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه دیزین از سر گرفته شده است .

 

 

موقعیت جغرافیایی پیست دیزین

مختصات جغرافیایی: 36 درجه ، 02 دقیقه ، 57 ثانیه شمال ا51 درجه ، 25 دقیقه ، 02 ثانیه شرق البرزمرکزی _ خط رأس توچال به قله فله نو 4480 متر ارتفاع

ارتفاع در قسمت شروع پیست 2500 متر قله سی چال 3506 متر

منطقه زمستانی سرد دارد که اکثر فصل آفتابی میباشد. شروع فصل اسکی از آذر ماه تا پایان اردیبهشت میباشد.

 

فعاليتهاي زمستاني

انواع بالابرها


تله اسکی مسابقه: تاییدیه فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسلبقات مارپیچ کوچک
تله اسکی دوپل مایر: افزایش طول مسیر جهت دسترسی اسکی بازان به پارکینگ بالا.
تله کابین دره: تاییدیه فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات سوپر ، مارپیچ بزرگ و مارپیچ کوچک.

 

انواع پیستها

علاوه بر وجود پیستهای متنوع، پیستهای نامبرده در زیر، واقع درایستگاه رستوران چمن به ورزشکاران حق انتخاب میدهد.
پیست مبتدی: کارکنان صبور در پیست مبتدی، مکانی امن را برای فراگیران این ورزش مفرح در هر سنی ایجاد کرده اند.
پیست وپیست: محیطی دلچسب را برای ورزشکاران حرفه ایی اسنو برد فراهم آورده است تا نهایت لذت را از فعالیت خود ببرند.

مدرسه اسکی
کلیه مربیان کاملا حرفه ایی میباشند و با اشتیاق در انتظار ورزشکاران عزیز هستند.
آدرس مدرسه اسکی : مدرسه اسکی پائین از طرف جاده پائین ، در ورودی پیست و مدرسه اسکی بالا در داخل پارکینگ بالا واقع شده است.
ساعات کار : 9 صبح الی 3 بعد از ظهر ( یک ساعت استراحت)

 

 

اسکی آلپاین
تعداد مربیان رسمی بومی مرد : 170 نفر
تعداد مربیان رسمی بومی زن : 30 نفر
درجه بندی مربیان بترتیب ممتاز  درجه 1 درجه 2  درجه 3 می باشد
مربیان ممتاز _حدود 8 نفر
مربیان درجه1 حدود 57 نفر مربی مرد
مربیان درجه2 حدود 55 نفر مربی مرد و حدود 4 نفر مربی زن
مربیان درجه3 حدود 50 نفر مربی مرد و حدود 26 نفر مربی زن


اسنوبرد
تعداد 25 تا 30 نفر مربی مرد و زن آماده آموزش اسنوبرد به کلیه سنین میباشند. 
توجه :در روزهای تعطیل حدود 100 نفر مربی غیربومی به مربیان فوق ( اسنوبرد و آلپاین)اضافه می شوند.

 

 

 

هتلها

وجود هتل دیزین 1 با 44 ا طاق و هتل دیزین 2 با 83 اطاق به شما امکان میدهد تا با خیالی آسوده ورزش کنید و مطمئن باشید که مکان استراحت شما تمیز، گرم و آماده پذیرایی است. علاوه بر هتلها، شما میتوانید در محیطی بدور از هیاهو، در ویلا یا شاله هایی زیبا اقامت کرده و لذت ببرید. در حال حاضر 19 ویلا یا شاله موجود میباشد.

 

رستورانها

پنج رستوران/کافی شاپ بینظیر در ارتفاعات مختلف آماده پذیرایی از شما میباشند و با منوهای متنوع خود از شما دعوت میکنند تا در کنار مناظری نفس گیر لذت خوردن را تجربه کنید.
رستوران/کافی شاپ چمن در ارتفاع 2650 متریرستوران/کافی شاپ شاله در ارتفاع 2980 متری .

 

اسنک بار _ کافی شاپ در ارتفاع 2980 متری .


رستوران/کافی شاپ هتل یک در ارتفاع 2500 متری 

رستوران/کافی شاپ هتل دو در ارتفاع 2500 متری

 

فعاليتهاي تابستاني

در فصل تابستان , فعالیتهای متنوع از جمله دوچرخه سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و غیره در اختیار عموم قرار دارد تا علاوه بر لذت بردن از هوای لطیف کوهستانی و مناظر زیبا, از ورزش کردن نیز نهایت استفاده را ببرند.

 

http://www.dizinpad.com

 

http://www.skicomplex.ir/

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%DB%8C%D8%B3%D8%AA_%D8%AF%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%86

http://www.snow-forecast.com/resorts/Dizin

 

نظراتارسال به دوستاننسخه قابل چاپبازگشت
تعداد بازديدكنندگان:745,320 كاربران فعال:542کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت ملي گاز ايران مي باشد - فروردين‌ماه 1387 هجري خورشيدي - آخرين به‌روز رساني:‌-3443/68688/2